Skip to content

1900 Wynnwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block292
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,529
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
13%
Improvement Value:$235,600
87%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.3%
2024$9,442+2.2%
2023$9,241+1.2%
2022$9,134+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,331
DeedBook 2719, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1996