Skip to content

1814 Normandy AveWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block294
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
17%
Improvement Value:$232,200
83%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,045+3.3%
2024$9,723+2.2%
2023$9,516+1.2%
2022$9,406+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 5494, Page 185Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005