Skip to content

1831 Ivanhoe AveWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block306
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
20%
Improvement Value:$217,200
80%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,733+3.3%
2024$9,421+2.2%
2023$9,220+1.2%
2022$9,114+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,128DeedBook 6758, Page 246Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2939, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1565, Page 801