Skip to content

1805 Ivanhoe AveWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block306
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF/2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
26%
Improvement Value:$150,800
74%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+3.3%
2024$7,051+2.2%
2023$6,901+1.2%
2022$6,821+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 5508, Page 93Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 2630, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1996