Skip to content

1829 Ivanhoe AveWoodbury, NJ 08096

Built 1997

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Apr 23, 1997

Property Information

Block306
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
23%
Improvement Value:$184,600
77%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565+3.3%
2024$8,290+2.2%
2023$8,113+1.2%
2022$8,020+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2758, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1565, Page 801