Skip to content

513 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block317
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
31%
Improvement Value:$82,600
69%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+3.3%
2024$4,133+2.2%
2023$4,045+1.2%
2022$3,998+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975