Skip to content

2201 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block317
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
17%
Improvement Value:$151,400
83%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+3.3%
2024$6,329+2.2%
2023$6,194+1.2%
2022$6,123+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5566, Page 234Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5508, Page 236Recorded8/3/2016

Property Sale

SaleMulti
$204,000
DeedBook 4815, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3290, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1970