Skip to content

630 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block319
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
21%
Improvement Value:$149,800
79%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+3.4%
2024$6,353+2.3%
2023$6,213+1.2%
2022$6,138+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970