Skip to content

821 Cherry AveWoodbury, NJ 08096

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block369
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
21%
Improvement Value:$160,100
79%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+3.3%
2024$7,020+2.2%
2023$6,870+1.2%
2022$6,791+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2950, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1976