Skip to content

635 First AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block320
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
27%
Improvement Value:$98,700
73%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,847+3.3%
2024$4,691+2.2%
2023$4,591+1.2%
2022$4,539+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950