Skip to content

434 Rankin AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Date
Nov 21, 1991

Property Information

Block322
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
30%
Improvement Value:$76,300
70%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,908+3.3%
2024$3,782+2.2%
2023$3,702+1.2%
2022$3,659+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 2153, Page 19

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1490, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1948