Skip to content

426 Rankin AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block322
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
33%
Improvement Value:$88,700
67%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+3.3%
2024$4,584+2.2%
2023$4,486+1.2%
2022$4,435+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,204DeedBook 6594, Page 143Recorded12/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4425, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 3998, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1977