Skip to content

419 Rankin AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block323
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
49%
Improvement Value:$30,700
51%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,162+3.3%
2024$2,092+2.2%
2023$2,048+1.2%
2022$2,024+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$39,250
DeedBook 1977, Page 257

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 1702, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1940