Skip to content

343 Fern AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block312
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage528
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
39%
Improvement Value:$47,800
61%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,818+3.3%
2024$2,727+2.2%
2023$2,669+1.2%
2022$2,639+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft528DeedBook 6442, Page 170Recorded3/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$49,900

From:

To:

Sq Ft528DeedBook 5268, Page 9Recorded12/16/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 1942, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940