Skip to content

435 Rankin AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 22, 2011

Property Information

Block323
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
35%
Improvement Value:$60,600
65%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+3.3%
2024$3,255+2.2%
2023$3,185+1.2%
2022$3,149+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4900, Page 138

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3539, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1940