Skip to content

401 First AveWoodbury, NJ 08096

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block324
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,259
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
18%
Improvement Value:$218,300
82%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,547+3.3%
2024$9,241+2.2%
2023$9,044+1.2%
2022$8,940+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 1448, Page 190