Skip to content

601 Second AveWoodbury, NJ 08096

Built 1910

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 17, 1971

Property Information

Block325
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
26%
Improvement Value:$99,700
74%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+3.5%
2024$4,396+2.3%
2023$4,297+1.2%
2022$4,245+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1205, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1910