Skip to content

609 Second AveWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block325
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
14%
Improvement Value:$209,800
86%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+3.3%
2024$8,467+2.2%
2023$8,286+1.2%
2022$8,191+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 4396, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4233, Page 63

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4015, Page 345

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1488, Page 1106