Skip to content

1085 Delsea DrWestville, NJ 08093

Built 1931
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block32
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
ZoningTC1
Sq Footage2,680
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
75%
Improvement Value:$35,300
25%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+3.3%
2024$4,910+2.2%
2023$4,805+1.2%
2022$4,750+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,680DeedBook 7081, Page 21Recorded10/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1931