Skip to content

614 Second AveWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2007

Property Information

Block332
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
33%
Improvement Value:$64,800
67%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,467+3.3%
2024$3,355+2.2%
2023$3,284+1.2%
2022$3,246+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3972, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1954