Skip to content

839 Carteret AveWestville, NJ 08093

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block33
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,704
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
13%
Improvement Value:$204,600
87%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,475+3.3%
2024$8,203+2.2%
2023$8,028+1.2%
2022$7,936+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4206, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1677, Page 247