Skip to content

1092 Delsea DrWestville, NJ 08093

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2012

Property Information

Block33
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
ZoningTC1
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
97%
Improvement Value:$2,300
3%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,836+3.3%
2024$2,745+2.2%
2023$2,686+1.2%
2022$2,655+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,800
DeedBook 1928, Page 68

Property Sale

Sale
$3,400
DeedBook 1486, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1940