Skip to content

808 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage706
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
42%
Improvement Value:$51,200
58%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,148+3.3%
2024$3,047+2.2%
2023$2,982+1.2%
2022$2,947+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4880, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1950