Skip to content

605 Schaeffer AveWoodbury, NJ 08096

Built 2011

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block340
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
17%
Improvement Value:$165,800
83%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+3.3%
2024$6,902+2.2%
2023$6,755+1.2%
2022$6,677+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4988, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4770, Page 18

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4573, Page 341