Skip to content

616 Fourth AveWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block340
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
21%
Improvement Value:$119,700
79%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+3.3%
2024$5,261+2.2%
2023$5,148+1.2%
2022$5,089+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2779, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$85,829
DeedBook 2299, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1993