Skip to content

610 Fourth AveWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block340
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
17%
Improvement Value:$150,400
83%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,535+3.3%
2024$6,326+7.7%
2023$5,875+1.2%
2022$5,808+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,442DeedBook 6367, Page 147Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4696, Page 316

Property Sale

Sale
$145,515
DeedBook 3703, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1947, Page 142

Property Sale

Sale
$2,100
DeedBook 1499, Page 1043