Skip to content

801 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block34
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
27%
Improvement Value:$98,900
73%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+3.3%
2024$4,702+4.4%
2023$4,503+1.2%
2022$4,451+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft816DeedBook 6685, Page 277Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4344, Page 49

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2995, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1950