Skip to content

701 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 1920

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Dec 29, 1997

Property Information

Block35
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,072
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
30%
Improvement Value:$89,400
70%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+3.5%
2024$4,164+2.3%
2023$4,070+1.2%
2022$4,020+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2835, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1920