Skip to content

733 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 1937

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block35
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage706
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
39%
Improvement Value:$56,300
61%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,330+3.3%
2024$3,224+2.2%
2023$3,155+1.2%
2022$3,119+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4995, Page 135

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 3572, Page 238

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 2876, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1937