Skip to content

815 Walnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block365
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
22%
Improvement Value:$138,800
78%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+3.3%
2024$6,211+2.2%
2023$6,079+1.2%
2022$6,009+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 1508, Page 612