Skip to content

824 Chestnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block374
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
22%
Improvement Value:$135,500
78%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+3.3%
2024$6,027+2.2%
2023$5,899+1.2%
2022$5,831+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3776, Page 81

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1978, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1990