Skip to content

822 Chestnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1968

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block374
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
17%
Improvement Value:$187,200
83%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+3.3%
2024$7,821+2.2%
2023$7,655+1.2%
2022$7,567+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2688, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1968