Skip to content

832 Chestnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block374
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
29%
Improvement Value:$92,100
71%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,671+3.3%
2024$4,521+2.2%
2023$4,425+1.2%
2022$4,374+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950