Skip to content

840 Mimosa AveSomerdale, NJ 08083

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block377
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
19%
Improvement Value:$159,400
81%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023+3.3%
2024$6,798+2.2%
2023$6,653+1.2%
2022$6,576+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 4619, Page 53

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 3191, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3056, Page 249