Skip to content

422 School AveWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2008

Property Information

Block312
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
17%
Improvement Value:$212,000
83%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,113+3.3%
2024$8,821+9.6%
2023$8,045+1.2%
2022$7,953+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,600
DeedBook 2931, Page 189