Skip to content

836 Mimosa AveWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$176,645
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block377
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
15%
Improvement Value:$208,300
85%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776+3.3%
2024$8,495+2.2%
2023$8,313+1.2%
2022$8,218+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$176,645
DeedBook 3123, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3056, Page 249