Skip to content

1195 Tanyard RdSewell, NJ 08080

Other Exempt

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block398
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionTANYARD OAKS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage18.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,800
11%
Improvement Value:$3,754,400
89%
Total Assessment$4,239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$11,929+4.7%
2010$11,396+1.8%
2009$11,191+4.5%
2008$10,706+8.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4470, Page 259

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3608, Page 163