Skip to content

227 Woodcreek RdWenonah, NJ 08090

Built 1995

Last Sale Price
$60,679
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block398
Lot71
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionKINGSTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
19%
Improvement Value:$191,000
81%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+3.3%
2024$8,134+2.2%
2023$7,960+1.2%
2022$7,869+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,679
Sq Ft1,892DeedBook 6362, Page 138Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2545, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229