Skip to content

1614 Glassboro RdWenonah, NJ 08090

Built 1791

Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block399
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF VAR BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
21%
Improvement Value:$161,300
79%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,060+3.4%
2024$6,825+2.3%
2023$6,674+1.2%
2022$6,595+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3885, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1791