Skip to content

956 Bankbridge RdSewell, NJ 08080

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2020

Property Information

Block399
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
26%
Improvement Value:$138,600
74%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+3.3%
2024$6,478+2.2%
2023$6,340+4.8%
2022$6,053+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 5662, Page 44Recorded5/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970