Skip to content

1000 Delsea Dr Unit B3Westville, NJ 08093

Industrial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block3
Lot1
QualifierC0203
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage10,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+3.3%
2024$6,940+2.2%
2023$6,792+1.2%
2022$6,714+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
Sq Ft10,000DeedBook 6119, Page 45Recorded7/8/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel