Skip to content

1000 Delsea Dr Unit I2Westville, NJ 08093

Industrial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block3
Lot1
QualifierC0902
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
25%
Improvement Value:$75,000
75%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,585+3.3%
2024$3,470+2.2%
2023$3,396+1.2%
2022$3,357+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 5689, Page 149Recorded7/13/2017

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

DeedBook 5364, Page 318Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$5,483,690
DeedBook 5000, Page 153