Skip to content

1000 Delsea Dr Unit G1Westville, NJ 08093

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block3
Lot2
QualifierC0701
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage5,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+3.3%
2024$6,940+2.2%
2023$6,792+1.2%
2022$6,714+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft5,000DeedBook 6535, Page 113Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 5364, Page 330Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$5,483,690
DeedBook 5000, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1950