Skip to content

104 Fernshire CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block653
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
30%
Improvement Value:$92,700
70%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+3.3%
2024$4,612+2.2%
2023$4,513+1.2%
2022$4,461+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,208DeedBook 6971, Page 268Recorded2/16/2024

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2034, Page 234

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1540, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1980