Skip to content

989 Boundary RdWenonah, NJ 08090

Built 1970

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block405
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
27%
Improvement Value:$115,900
73%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,682+3.3%
2024$5,500+2.2%
2023$5,383+1.2%
2022$5,321+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,336DeedBook 6379, Page 309Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 3673, Page 344

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2341, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1970