Skip to content

899 Tanyard RdWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$10,500
Last Sale Date
Jan 12, 1995

Property Information

Block408
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF/ATG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage2.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$195,100
74%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+3.3%
2024$9,112+2.2%
2023$8,918+1.2%
2022$8,815+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 2502, Page 125