Skip to content

847 Mail AveWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$151,900
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block408
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
20%
Improvement Value:$125,100
80%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,611+3.3%
2024$5,431+2.2%
2023$5,315+1.2%
2022$5,254+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,900

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5865, Page 143Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5299, Page 247Recorded3/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954