Skip to content

1456 Glassboro RdWenonah, NJ 08090

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block413
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTHOME
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,767
Acreage4.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
39%
Improvement Value:$587,700
61%
Total Assessment$967,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,692+3.3%
2024$33,579+2.2%
2023$32,863+1.2%
2022$32,486+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft8,767DeedBook 6180, Page 223Recorded10/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 1825, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1950