Skip to content

239 Linden StWenonah, NJ 08090

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block415
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
14%
Improvement Value:$245,500
86%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+3.3%
2024$9,865+2.2%
2023$9,655+1.2%
2022$9,544+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 2764, Page 81