Skip to content

221 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2024

Property Information

Block599
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,101
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
14%
Improvement Value:$208,000
86%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+3.3%
2024$8,418+2.2%
2023$8,239+1.2%
2022$8,144+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4066, Page 61

Property Sale

Sale
$236,535
DeedBook 3831, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3476, Page 241